Владе Србије од 2012. до данас одговорне су за непоштовање Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму и због тога што није уведена потпуна забрана пушења у угоститељским објектина. Једина смо земља у Европи, поред БиХ, у којој је дозвољено пушење у ресторанина у којима се служи храна. И у овој области режим је на супротној страни од у односу на интерес грађана и то на основној теми – здрављу људи. Давно је превазиђено питање да би се тиме смањио број гостију у угоститељским објектима јер се то није десили нигде у свету јер је и код нас број непушача већи од броја пушача и многи од њих баш због дуванског дима избегавају угоститељске објекте. На Дан без дуванскох дима само се подсећамо да у Србији годишње умре око 15.000 људи од последица изложености дуванском диму, али је потребно да отворимо питање одговорности за такво стање.
Зато постављано пет питања Влади Републуке Србије?
- Зашто се не поштује постојећи Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму и зашто инспекције не контролишу угоститељске објекте који не примењују ни овако либералан закон и колико је казни наплаћено због непоштовања закона?
- Зашто се не контролише примена овог закона у јавним установама јер свако ко улази у њих могао је да уочи да поједини запослени имају “привилегију” да пуше на радном месту?
- Зашто се није ушло у усвајање закона о потпуној забрани пушења у угоститељским објектима да би се заштитило здравље грађана Србије и зашто је угашена Комисија за контролу дувана?
- Зашто нема државне кампање о штетности дуванског дима?
- Да ли су сва ова нечињења последица намере државе да кроз продају дуванских производа и даље пуни буџет на штету здравља грађана Србије?
Ова питања, кроз форму посланичког питања упутићемо надлежним министарствима, првенствено Министарству здравља.