Шабац: Оснивачи Савеза за Србију представили грађанима програм од 30 тачака

Будући оснивачи Савеза за Србију разговарали су вечерас у пуној сали Шабачког позоришта са грађанима, којима су представили 30 тачака програма Савеза и одговарали на њихова питања.

Оснивачи Савеза за Србију истакли су да је неопходно спровести свих 30 тачака да би Србија постала нормална и уређена држава, а не да би се спроводила било каква идеологија.

Градоначелник Шапца Небојша Зеленовић рекао је да се у том граду грађани на референдумима изјашњавају како ће бити потрошен новац који су дали кроз порез, што је начин да се „поврати вера људи да заједно са својим суграђанима могу да постигну важне ствари“, и истакао да је то један од циљева Савеза.

Драган Ђилас је, упитан зашто је инсистирао на уједињавању опозиције, одговорио да су се у Савезу окупили људи који су „сви могли да буду Горан Весић и нуђено им је да приђу СНС-у“, али су одбили јер им је јасно да Србија под напредњачком влашћу назадује и да би то требало да се промени.

„Зато смо се окупили, а не зато што хоћемо да сменимо Вучића. Ми хоћемо да мењамо Србију свесни да се и ми сами морамо мењати“, рекао је Ђилас.

Председник Народне странке Вук Јеремић је, говорећи о ставу Савеза о Косову и Метохији, истакао да би Србија саглашавањем са чланством Косова у УН дефакто признала самопроглашено Косово и тако се трајно одрекла не само територије, него и могућности да брине за људе, заштити српске светиње, имовину и природна богатства.

“Залажемо се за наставак дијалога у оквиру Резолуције СБ УН 1244. Ово што Вучић ради није компромис, него капитулација, која само може да охрабри нове претензије према Србији”, навео је Јеремић.

На питање како су различите странке, попут Левице Србије и Двери, успеле да се сложе, председник Левице Србије Борко Стефановић одговорио да око битних ствари за нормалан свакодневни живот грађана мора постојати сагласност.

Председник Српског покрета Двери Бошко Обрадовић је додао да се нико не одриче разлика, али да у времену у којем „све више сиромашимо, постајемо јефтина радна снага и деца нам одлазе у иностранство није више битно ко је левица, а ко десница“, него ко жели нормалну Србију.

Он је рекао да сви оснивачи Савеза задржавају свој програм и аутономију у деловању, али да је Србији „потребна нова политичка сцена“ и да од тренутка формирања Савеза она то постаје.

Председник Демократске странке Зоран Лутовац је, одговарајући на питање о ставу Савеза о уласку Србије у ЕУ, истакао да је циљ Савеза да Србију учини државом владавине права, слободе медија и независног судства, и да ће тада бити знатно ближе ЕУ у вредносном и институцоиналном смислу, за шта се и ДС залаже.

Председник Иницијативног одбора Здраве Србије Милан Стаматовић говорио је о децентрализацији и потреби да општине имају већа овлашћења, док је председник Покрета за преокрет Јанко Веселиновић објаснио став Савеза о потреби за стварање услова за фер и поштене изборе и да се Савез „мора изборити да буде представљен у програмима РТС-а и РТВ-а“.

Поводом коментара грађана да све делује лепо када се изговори, али да је најважније питање како људи живе и у којим условима раде, председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић је рекао да се Савез управо тиме и бави и да је једна од тачака и доношење новог Закона о раду.

Scroll to Top