ПЗП: НАЈОШТРИЈЕ ОСУЂУЈЕМО ПРИТИСКЕ НА ПРОСВЕТНЕ РАДНИКЕ И ПОЗИВАМО МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ ДА ХИТНО ПОВУЧЕ ОДЛУКУ О УМАЊЕЊУ ФЕБРУАРСКИХ ПЛАТА

Покрет за ПРЕОКРЕТ најоштрије осуђује неосновано кажњавање просветних радника и противправно смањење фебруарских плата. Дописом министарсва којим се захтева селективно смањење зарада није предочен ниједан правни основ за такво поступање. Овим дописом тражи се од директора да се “број часова рада за фебруар обрачуна према евиденцији о оствареним ефективним часовима рада за сваког запосленог у оквиру четрдесеточасовне радне недеље, која се води у школи, а за чију исправност и тачност одговара директор”. Међутим, наставници који су у обустави рада долазе у школу и проводе време на свом радном месту, односно у школи. То значи да би дискриминаторско поступање директора према овом допису представљало основ за тужбе запослених којима је умањена зарада за фебруар. Такође, уколико зарада буде умањена, наставници нису у обавези да изгубљене часове надокнаде, што би, значило да ученици могу бити ускраћени за наставу. Овакво поступање представља очигледан вид  притиска и застрашивања јер ниједним прописом Републике Србије није предвиђено поступање директора школа какво тражи надлежно министарство. Такође, подсећамо да је велики број средњошколаца одлучио да не иде на наставу као вид подршке студентима који месецима траже да се испуне њихови захтеви па су учионице празне. То значи да многи наставници нису имали коме да држе наставу.  

Покрет за ПРЕОКРЕТ тражи од Министарства просвете да хитно повуче допис који је упућен директорима о дискриминаторском начину обрачуна плата за фебруар. Просветни радници су хероји ове земље који се годинама боре за достојаство своје професије. Они су први стали уз студенте и јасно показали да њихова борба није сведена на материјални статус већ је усмерена на много виши циљ, борба за будућност деце.  Уместо да имају подршку надлежног министарства оно наставља да деградира друштвени статус  понижавајућим платама просветних радника, који су и без противправних умањења имали једну од најмањих зарада у односу на запослене у другим јавним службама Србије. 

Scroll to Top