На Међународни дан особа са инвалидитетом који се обележава 03. децембра у току 16 дана активизма, подсећамо да ова група представља једну од најрањивијих категорија у Србији. Ова категорија људи је константно изложена предрасудама и стереотипима који се тешко мењају.
Према резултатима последњег пописа становништва Републичког завода за статистику број особа са инвалидитетом у Србији је 356.404. Они се и даље свакодневно суочавају са бројним проблемима, а велики узрочник тога је и незаинтересованост режима да им обезбеди достојанствен живот. Иако је Србија још 2009. године ратификовала Конвенцију УН-а о правима особа са инвалидитетом, у пракси није много учињено на заштити ове категорије друштва. Већина особа са инвалидитетом у Србији сусреће се са различитим социјалним баријерама, као што је неприступачност физичког окружења, неадекватна политика запошљавања, недостатак услуга сервиса подршке, сиромаштво и искљученост из јавног живота. Подсећамо, Покрет за преокрет је и раније указивао на проблем недостатка личних пратилаца и превоза за децу са инвалидитетом у бројним општинама у Србији, иако је Повереник упутио препоруку свим локалним самоуправама да обезбеде ову услугу.
Покрет за преокрет сматра да је неопходно системски радити на инклузији особа са инвалидитетом у циљу побољшања квалитета живота. Такође, потребно је осмислити адекватну стратегију за запошљавање особа са инвалидитетом која неће бити само мртво слово на папиру. Осим економског оснаживања, на овај начин се развија осећај припадања заједници. Неопходно је радити више на просторној приступачности јер особе са инвалидитетом треба да имају једнак приступ свим јавним објектима. Ниједан јавни објекат не би смео да добије употребну дозволу ако нема адекватан прилаз и лифт за особе са инвалидитетом.
