ЗАХТЕВ РИО САВЕ О ПРОЦЕНИ УТИЦАЈА ПРОЈЕКТА ЈАДАР НА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ БАЦАЊЕ ПРАШИНЕ У ОЧИ

Захтев за одређивање обима и садржаја студије о процени утицаја на животну средину пројекта подземне експлоатације лежишта литијума и бора Јадар који је пре неколико дана поднела компанија Рио Сава је бацање прашине у очи грађанима и стручној јавности. Покрет за преокрет анализирајући текст може да саопшти да је он конфузан, полазећи од нумерације страница и поглавља, до интезивног мешања три технолошка процеса: рударског, металуршког и процеса управљања отпадом. Према наслову захтева овај акт би морао да обухвата само рударски процес, али у њему су се нашла и друга два процеса.
Сам наслов захтева је некомплетан. Важније је да при описивању производно-индустријских послова, прави велику забуну, очито не случајно. Производно-индустријски послови (процесно постројење) врши прераду руде Јадарит и производи литијум-карбонат и борну киселине, који су наведени и у наслову захтева. Међутим, накнадно се у тексту “рађа” трећи производ, натријум-сулфат, који се не појављије у наслову захтева. Као да Рио Сава жели да сакрије један производ, натријум-сулфат, да би умањио вредност ионако мизерне рудне ренте од пет процената.


Један од најважнијих природних ресурса, без којег је немогућ живот људи, поред ваздуха је вода. Вода, као природни ресурс је неуједначено и недовољно приказана у захтеву. Приказани су, поред квалитета и дотоци рудничких вода у литрима у секунди и метрима кубним на сат, квалитет и протоци површинских вода, квалитет воде и капацитет водоизворишта пијаће воде града Лозница, али исти подаци нису дати за водоизвориште у алувиону Дрине (Липички шор), за Пројекат Јадар. Рио Сава, за “своје водоизвориште” не даје детаље квалитета поџемних вода, само констатује да вода није за пиће, а о капацитету изворишта и количинама воде које ће се производити, не даје никакав податак. То није тајна, по прописима Србије.


Треба знати да се водоизвориште Липички шор налази “узводно” на поџемном водотоку који напаја водоизвориште Мачва. Хидрогеолошко искуство, са водоизвориштем Новог Сада, Ратно острво, у алувиону Дунава, доказује да је капацитет тог водоизворишта смањен за висе од 30 процената, после интезивног “узводног” хаваријског црпљења воде. Хаваријско црпљење је урађенео, да би се спречило загађење водоизворишта, изливеном нафтом и њеним дериватима, као последица бомбардовања рафинерије Нови Сад. Ово црпљење воде у Новом Саду, трајало је 2-3 месеца, а интезивно црпљење воде из водоизворишта Липички Шор, за потребе Пројекта Јадар, ће трајати најмање 60 година. Треба спречити ово црпљење. Тврдимо да ће се капацитет водоизворишта Мачва смањити за 30 процената, а самим тим ће бити смањен потенцијал водоснабдевања становника Србије у будућности..


У захтеву је наведено, да ће Пројекат Јадар, са сва три технолошка процеса, заузети укупно 1859,91 хектара, трајно 881,68 хектара и заштитном зоном од 978,23 хектара. Заштитна зона ће имати сигурно посебан режим становања људи и рада на њивама. Овде се види да је Рио Сава обмањивао јавност о површини заузећа земљишта, које је сада за три пута већа од досадашњих најава о приближно 600 хектара.


Како се Покрет за преокрет доследно противи експлоатацији литијума у Србији, чија би прерада проузроковала несагледиве последице по природу и животи људи на обухваћеним територијама, сматрамо да је и овај захтев један од доказа да компанија Рио Тинто, односно Рио Сава, користи све начине да обмане српску јавност о последицама њиховог пројекта.

Scroll to Top